Hydroizolacja ściany i płyty fundamentowej jest niezbędna

26 lipca 2020

Ochrona fundamentów przed negatywnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity grzybów i pleśni za czasem odbiją się niekorzystnie na zdrowiu ich rezydentów.

Komu powierzyć wykonanie izolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto powierzyć opracowanie najlepszej metody hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale też w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie właściwych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Istotna jest także dogłębna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można sprawdzić czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się groźba podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, iż po opadach fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Metody zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią stosuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin użycie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów także wypada powierzyć profesjonalistom, bowiem kardynalnym błędem mniej doświadczonych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów izolacyjnych) lub wykorzystanie ich tanich substytutów, nie posiadających podobnych własności wodochronnych. Nienależyte ukończenie prac czy zastosowanie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, że będzie ona nieefektywna.