Czym grozi brak izolacji fundamentów?

5 kwietnia 2020

Fundamenty to z całą pewnością najważniejsze elementy budynku. Jeśli będą zniszczone okażą się niebezpieczeństwem dla całego obiektu. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla nich jest wilgoć, która może prędko je uszkodzić, zaś skutki tego są zauważalne dla wszystkich mieszkańców. Aby temu zapobiec powinniśmy już podczas projektowania domu pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą niezbędne drogie i naprawdę złożone naprawy. Skutki zawilgocenia ścian są najbardziej widoczne na pierwszych piętrach budynku. Jak wiec je rozpoznać? Które techniki umożliwią ich uniknięcie?

Przed czym zabezpiecza izolacja fundamentów?

Jak już wspomnieliśmy, zawilgocenie może okazać się naprawdę groźne dla budynku. Jeśli woda dotrze do ścian, początkowym objawem jest łuszczenie farby, które jest problemem nie tylko wizualnym. Bardzo szybko wszak ściany zajmują pleśni oraz glony, zaś te mogą być ogromnym niebezpieczeństwem dla życia lokatorów budynku. Naprawdę groźne będą dla osób z alergiami oraz chorobami systemu odpornościowego, u których nierzadko skutkują także śmiercią. To z tego powodu tak istotne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio odizolowane przed niszczycielskim wpływem wody. Jakie metody na to pozwalają?

Materiały do izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie główne techniki izolacji fundamentów – w poziomie i w pionie. Pozioma chroni przed wnikaniem wilgoci i uszkadzaniem ścian. Ostatnia natomiast zabezpiecza budynek przed deszczem i wodą podziemną. Zależnie od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów jest lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest w szczególności na terenach, gdzie często występują podtopienia. Ważne jest również to, jakie materiały są wykorzystane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie należy wybierać produkty uznanych producentów.